تبلیغات
اخبار و اتفاقات مهم روز دنیا - عجایب هفتگانه جدید:شهر گمشده ماچوپیچو !!!
 

عجایب هفتگانه جدید:شهر گمشده ماچوپیچو !!!

نوشته شده توسط :mahdi as
جمعه 10 اردیبهشت 1389-03:51 ب.ظ

ماچوپیچو شهری عجیب در اینکاها !!!


ماچوپیچو یکی از شهرهای اینکاست. پادشاه اینکاها به عمد این مکان را برای زندگی خود انتخاب کرد که از حملات دیگر پادشاهان در امان باشد.

او می دانست که این مکان به لحاظ جغرافیایی از موقعیت بسیار خوبی برخوردار است و نسل های آینده از آن صحبت خواهند کرد. قسمتی از شهر ماچوپیچو روی سنگ های کوه آتشفشانی ساخته شده است. امروزه بحث های زیادی درباره اینکه ماچوپیچو سابقا یک عبادتگاه بوده است، وجود دارد. ماچوپیچو با شهرهای دیگر بسیار متفاوت است. تعداد بسیار معابد، غارها، صخره ها و کوه ها از خصوصیات متمایز این شهر به حساب می آید.

ماچوپیچو هم یکی از مناطقی است که سال هاست تعجب باستان شناسان را برانگیخته است. این منطقه از نظر باستان شناسان به خاطر موقعیت کشاورزی اش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و شاید شبیه آن روی کره زمین پیدا نشود.

ماچوپیچو از نظر لغوی به معنای «نقطه اوج» است. شاید علت برگزیدن این نام برایش به این خاطر است که روی رشته کوه هایی به ارتفاع ۳۵۰/۲ متر واقع شده است.

ماچوپیچو در ایالت آرابامبا در منطقه کاسکو قرار دارد. باستان شناسان می گویند تمام بناهای این منطقه بخصوص ساختمان های سنگی اش به طرز بسیار عجیب و غریب و زیبایی ساخته شده اند.

منطقه ای که ماچوپیچو در آن واقع شده است از لحاظ جغرافیایی بسیار حائز اهمیت است. می گویند که در زمان های گذشته آمازونی ها و ساکنان رشته کوه آند در این منطقه گرد هم می آمدند. در مورد ناحیه ماچوپیچو و شکل گیری آن فرضیات بسیاری وجود دارد. برخی معتقدند که این منطقه صومعه ای بیش نبوده است. توریست هایی که از این منطقه دیدن کرده اند، می گویند شاید ماچوپیچو معمای کشف نشده باقی بماند چون آنچه که اکنون باستان شناسان از شکل گیری آن می گویند تنها بر پایه حدس و گمان است. زیبایی دیوارهای سنگی ماچوپیچو به معمای این منطقه اضافه کرده است.

حدود ۱۴۰ ساختمان سنگی در آنجا قرار دارد که برخی از آنها سقف دارند و سقف برخی از آنها فرو ریخته است. سنگ های به وجود آورنده این ساختمان ها به طرز بسیار زیبایی روی هم چیده شده اند، درست مثل اینکه معماری آنها را تراشیده و روی هم چیده است. اما حقیقت آن است که این ساختمان های سنگی به خودی خود به وجود آمده اند. باستان شناسان می گویند پرنده ای به نام «کاک آکوئلا» سنگ های ساختمان های ماچوپیچو را صیقل داده است.

به اعتقاد برخی دیگر از باستان شناسان هم خدایان آن زمان زبان این پرنده را بریده اند، پس او نمی توانسته در شکل گیری سنگ های این ساختمان ها نقشی داشته باشد. باور عجیب دیگری هم که وجود دارد این است که به علت تنوع بسیارگیاهان در این منطقه یکی از آن گیاهان جادویی که نمونه اش در هیچ کجای دنیا وجود ندارد سنگ های این ناحیه را در خود حل کرده و دوباره با هم ترکیب کرده است و به این شکل درآورده است. اما در ماورای تمام این زیبایی ها این حقیقت وجود دارد که شاید دوباره روزی ماچوپیچو ناپدید شود.

باستان شناسان هر سال به تمام توریست هایی که از این منطقه دیدن می کنند هشدار می دهند که بسیار مراقب خود باشند. بسیاری از مسوولان محیط زیست و باستان شناسان دانشگاه کاسکو از اینکه توریست های بسیاری به آنجا می روند ابراز نگرانی کردند. آنها می گویند قدم زدن انسان ها در این منطقه موجب ایجاد حرکاتی در سنگ های زیرزمینی آن می شود که ممکن است به دوباره متلاشی شدن آن کمک کند.

در سال ۲۰۰۰ تقریبا صد هزار بازدیدکننده از این ناحیه ۳۲ هزار هکتاری دیدن کرده اند. ماچوپیچو در ۱۱۲ کیلومتری راه آهن کاسکو واقع شده است. این ایستگاه قطار در ارتفاع دو هزار متری روی کوه قرار گرفته است. مسافرانی که از این ایستگاه قطار عبور می کنند بالای کوه برای مدتی می ایستند و نمای بسیار زیبای توریست ها را که در حال رفتن به ماچوپیچو هستند، تماشا می کنند.

در ماچوپیچو تنها دو فصل وجود دارد. بین ماه های سپتامبر و آوریل هوا بارانی است و بین ماه می تا آگوست هم هوا خشک است. فصول بارانی و گرم ماچوپیچو به راحتی قابل تشخیص است و به همین علت توریست ها به راحتی می دانند که در این فصول با چه لباسی باید به آنجا بروند. پروفسور آمریکایی به نام هیرام بینگهم مدت ها بود که دنبال شهر گمشده ای به نام ویلکا بامبا می گشت. این شهر آخرین مکان گم شده اینکا بود.

روز ۲۳ جولای سال ۱۹۱۱ هیرام و تیم تحقیقاتی اش دوباره کوه های آند را برای یافتن ویکا با مبا زیرو رو کردند. او سند قدیمی از یک اسپانیایی که هنگام جنگ از اسپانیا فرار کرده بود و به کاسکو آمده بود در دست داشت. مرد اسپانیایی در این سند از شهر گمشده ای صحبت کرده بود. آنها بر سر یافتن این مکان با یکدیگر شرط بندی کردند. برخی از اعضای تیم او در هتل ماندند و برخی دیگر به همراه هیرام عازم شدند.

آن روز هوا بارانی بود و ابرهای خاکستری رنگ سرتاسر آسمان را پوشانیده بودند. پروفسور هیرام به همراه دوستانش مجبور بود که از پل چوبی که از رودخانه وحشی ویکانتوآ می گذشت، عبور کنند. در وسط راه او با یک پسر ۱۰ ساله آشنا شد که راهنمای کوه بود. آنها از کوه بالا رفتند. پروفسور ناگهان خود را در پشت دیوارهای ماچوپیچو دید. او برای اولین بار از این منطقه عکس گرفت. سال ها بعد در کتابش به نام «کشف ماچوپیچو» نوشت؛ من ناگهان در مقابل دیوارهای خانه ای سنگی قرار گرفتم. این ساختمان از لحاظ معماری بسیار زیبا بود.

یکی از زیباترین ساختمان های اینکا، دیوارهای ساختمان به سختی دیده می شد چون خزه ها و شاخه درختان آنها را پوشانیده بودند. اما از لابه لای خزه هایی که از دیوار بالا رفته بود دیوارهایی که از سنگ گرانیت درست شده بود قابل دیدن بود. من در آنجا معابد بسیار، خانه های اشرافی و... را کشف کردم. درست مثل یک رویا بود، انگار داشتم خواب می دیدم.

هیرام بارها پس از کشف ماچوپیچو به همراه باستان شناسان و افراد دیگری به آنجا رفت. می توان گفت بسیاری از عکس هایی که امروزه از این منطقه گرفته شده است متعلق به اوست. باستان شناسان دهه های پس از آن توانستند عملکرد ساختمان های ماچوپیچو را کشف کنند. برای رفتن به ماچوپیچو سه راه وجود دارد. راه قدیمی که از آن قطار رد می شود و سه ساعت طول می کشد. دومین راه که بیشتر مدنظر توریست ها و ماجراجویان است، از کوه به ماچوپیچو می رسد و چهار روز طول می کشد و راه جدید هم از طریق هلی کوپتر است. حدود ۱۴۰ ساختمان سنگی در این شهر واقع شده است. سقف بعضی از آنها ریخته است چون از چوب و یا برگ درختان ساخته شده است.

سنگ های بزرگ این ساختمان بدون سیمان روی هم چیده شده اند. به اینگونه تکنیک ها در معماری «سنگ خشک» می گویند. هیچ کس هنوز نمی داند که این سنگ ها چگونه تراشیده شده، از هم جدا شده و روی هم چیده شده اند. حتی در د نیای مدرن باستان شناسی امروز بسیار مشکل است که چنین ساختارهایی را بسازیم. برای باستان شناسان جای تعجب است که چگونه این سنگ های عظیم در این مکان جابه جا شده اند.

چون در آن زمان حتی چرخ هم وجود نداشته است که سنگ ها را جابه جا کند. امپراتور هم برای رفت و آمد به اینکا روی بالشتک بزرگی می نشست و خدمتکارانش او را جابه جا می کردند. ماچوپیچو بیشتر از آنکه یک شهر باشد مکان مقدسی است چون بیشتر ساکنان آ ن کشیش ها بوده اند. بیشتر ساختمان های سنگی آن معابد و عبادتگاه ها است. بین تمام این مکان های مقدس زندان هم دیده می شود. در داخل برخی از ساختمان های سنگی ماچوپیچو هم پله هایی تراشیده شده است که علت آن هم هنوز یک معماست.

● معابد ماچوپیچو

بیشتر راهنماهای تور به رغم وجود معابد مختلف توجه توریست ها را تنها به یک معبد به نام «معبد کندر» جلب می کنند که به گفته باستان شناسان از آن برای قربانی کردن و زندان استفاده می شد اما راهنماهای تورها برای اینکه توریست ها را نترسانند، می گویند که این ساختمان معبد بوده است اما حقیقت آن است که تنها زندان ماچوپیچو همین معبد است. بین دو طرف دیوارهای این معبد شکافی شبیه یک قبر وجود دارد که می گویند زندانی ها را در این شکاف شکنجه می کردند، گودالی هم در اطراف آن شکاف وجود دارد که خون بدن قربانی را داخل آن می کشیدند.

معبد کندر در ماچوپیچو سمبل ظلم است. باید متذکر شد که کندر نام یکی از حیوانات ترسناک این شهر بوده است. به جز کندر می گویند که مار و پوما (شیر کوهستان) ماچوپیچو هم از حیوانات خطرناک این ناحیه به شمار می رفتند. این معبد و یا همان زندان از خصوصیات بسیار منحصر به فردی در رشته کوه های آند برخوردار است. حکاکی های ایجاد شده در این بنا به مفهوم آن است که هدف از ساخت آن پرستش و عبادت بوده است.

هر چند ساکنان روستای آند برای حفظ آداب و رسوم اجدادی خود هر ساله در این مکان جشنی به نام «جشن خون» بر پا می کنند. برخی از باستان شناسان معتقدند این مکان بسیار مقدس بود ولی برخی بر این باورند که به علت نگهداری حیواناتی مثل شیر و مار اینجا قطعا زندان بود و آنهایی که محکوم به مرگ بودند با این حیوانات وحشی کشته می شدند و یا پرندگان شکاری آنها را می خوردند.

به جز این شواهد باستان شناسان می گویند فرورفتگی که روی در سمت چپ این بنا وجود دارد حاکی از آن است که دست قربانیان را آنجا می بستند و آنها را شکنجه می کردند، آنها حتی می گویند فرورفتگی های پشت این ساختمان هم حتما برای یک مجازات دیگر مورد استفاده قرار می گرفت.

یکی دیگر از معابد بسیار زیبای ماچوپیچو معبد سه پنجره است. این ساختمان سه پنجره دارد و ۱۱ متر طول و هشت متر پهنا دارد. این ساختمان سقف ندارد و نشانه ای بر اینکه زمانی هم سقف داشته است در آن دیده نمی شود. معبد سه پنجره تنها سه دیوار دارد و از سنگ های مستطیل شکل ساخته شده است. اما ساختمان آن نیمه تمام است. باستان شناسان می گویند بعضی از بناهای این منطقه نیمه تمام باقی مانده اند چون ساکنان آن با عجله مجبور به ترک آن شده اند. هیچ کس نمی داند که ساکنان این شهر کجا غیب شده اند.

در داخل پنجره های این ساختمان طناب هایی کشیده شده است که نمی گذارد توریست ها از پنجره ها به بیرون آویزان شوند. البته این حصارها در تمام قسمت های ماچوپیچو دیده می شود.

معبد خورشید از معروف ترین معبدهای ماچوپیچو است. ساختمان آن دایره ای شکل است و در پایین تپه قرار دارد. اینطور که باستان شناسان می گویند این معبد اقامتگاه مردم ثروتمند بوده است. در این معبد شما آبشاری را خواهید دید که از میان سنگ های آن به بیرون آمده است. اخیرا باستان شناسان در مورد اهمیت این ساختمان بحث های بسیاری با هم می کنند، آنها معتقدند از این مکان برای اهداف ستاره شناسی استفاده می شد. هدف از ساخته شدن این ساختمان کاملا مشخص نیست و این به آن معناست که ما هنوز نمی دانیم چه وقایعی در آن رخ می داد و یا خدایان در آنجا چه می پرستیدند.

دروازه اصلی شهر هم یکی دیگر از مکان های دیدنی ماچوپیچو است. اگر از پله ای این ناحیه به سمت جنوب غربی بروید به ناحیه «گروه بالایی» می رسید . بعضی از تاریخ دانان این بخش را «دروازه ای به شهر اصلی» می نامند. در ناحیه پشت این دروازه دنیای دیگری از ماچوپیچو در مقابل چشم شما قرار می گیرد. این قسمت از ماچوپیچو تنها جایی است که تقریبا خصوصیات شبیه به شهر را دارد.

ساختمان های این ناحیه به شکلی است که باستان شناسان می گویند مردم عادی از آن استفاده می کردند. در میان این ساختمان ها مغازه هایی هم به چشم می خورد. این دروازه تنها راه ورودی از سمت جنوب غربی به ماچوپیچو است. به گفته باستان شناسان دروازه اصلی نگهبانانی داشته است که تنها به اهالی خود ماچوپیچو اجازه ورود و یا خروج می دادند.

از دیگر مکان های دیدنی ماچوپیچو تک سنگ روحانی به شکل گربه است. این بنا در گوشه ای مربع شکل ساخته شده این بنا و دارای دو اتاق مجاور هم است، سه متر ارتفاع دارد که کل این ساختمان روی یک پایه ۳۰ سانتی متری قرار گرفته است.

به گفته باستان شناسان ساختن آن حتما اهداف مذهبی در پی داشته است. این بنا در شمال شرقی ماچوپیچو واقع شده است. بنای تک سنگ روحانی بسیار کوچک است و سنگ های آن بسیار صاف و صیقلی هستند. اما بر اثر مرور زمان و باران هایی که در این ناحیه باریده اند پلیش و شکل اصلی این بنا از بین رفته است.

برخی معتقدند کوه های اینکا بسیار مقدس هستند و از انسان هایی که در آنجا زندگی می کنند حفاظت می کنند به همین خاطر برخی از اهالی این ناحیه جشن های محلی برای پرستش این کوه ها برگزار می کنند. برخی می گویند که این بنای روحانی هم سمبولی از همین رشته کوه هاست چون روی سنگ های آن مطالب بسیار زیادی راجع به شیر کوهستان و دیگر رشته کوه های ماچوپیچو نوشته شده است.

از دیگر مکان جالب توجه ماچوپیچو گورستان آن است. ساکنان این منطقه پس از فوت شدن در این گورستان به خاک سپرده می شدند. این گورستان شامل دو بخش بالایی و پایینی است که همین موضوع نشان دهنده آن است که دو گروه اجتماعی مختلف در این منطقه ساکن بوده اند. شاید اشراف زاده ها و رعیت ها از دو طبقه اجتماعی هستند که در ماچوپیچو زندگی می کردند. مثل دیگر معابد ماچوپیچو در این گورستان هم فرورفتگی هایی وجود دارد. باستان شناسان معتقدند ماچوپیچویی ها مردگان را هم می پرستیدند.
       
   
نظرات() 


Leon
شنبه 26 اسفند 1396 01:04 ب.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I
could add to my blog that automatically tweet my
newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
experience with something like this. Please let me know if you run into anything.

I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
mbforum.gigabyte.de
پنجشنبه 24 اسفند 1396 10:35 ق.ظ
Woah! I'm really loving the template/theme
of this blog. It's simple, yet effective. A lot
of times it's hard to get that "perfect balance"
between usability and visual appearance. I must say that you've done a excellent job with
this. Also, the blog loads very fast for me on Chrome. Outstanding Blog!
https://www.facebook.com/Elitepetsitting/
یکشنبه 13 اسفند 1396 09:12 ب.ظ
Dogs are social animals, and love firm.
towing companies tucson arizona
شنبه 5 اسفند 1396 10:34 ق.ظ
Our heavy responsibility tow vehicles are constructed
to endure.
ig
جمعه 20 بهمن 1396 11:43 ب.ظ
Thanks for finally writing about >اخبار و اتفاقات مهم روز دنیا - عجایب هفتگانه جدید:
شهر گمشده ماچوپیچو !!! <Loved it!
www.mwdentallab.org
یکشنبه 24 دی 1396 12:46 ب.ظ
First off I would like to say excellent blog!
I had a quick question that I'd like to ask if you do not mind.
I was curious to know how you center yourself and clear your head prior to writing.
I've had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out there.

I do take pleasure in writing however it just
seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying
to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
Cheers!
sorsoreabi.ir
چهارشنبه 20 دی 1396 01:16 ب.ظ
It's amazing to pay a visit this site and reading the views of all friends concerning this piece of writing,
while I am also keen of getting familiarity.
Kristeen
جمعه 17 آذر 1396 04:16 ق.ظ
Thanks for your marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you could be a great author.
I will make sure to bookmark your blog and will come back later on. I want to encourage yourself to continue your great
work, have a nice weekend!
Florene
جمعه 17 آذر 1396 03:58 ق.ظ
Hello there, I discovered your website via Google whilst looking for
a related subject, your web site came up, it looks
good. I have bookmarked it in my google bookmarks.


Hi there, just was alert to your weblog via Google,
and found that it is really informative. I'm going to be careful for
brussels. I'll appreciate for those who continue this in future.
Numerous folks will be benefited out of your writing. Cheers!
Wilson
یکشنبه 12 آذر 1396 11:30 ق.ظ
I visited several web pages except the audio quality for audio songs existing at this site is genuinely
excellent.
cam4 hack 2016
دوشنبه 6 آذر 1396 05:50 ب.ظ
من توانستم اطلاعات خوبی از شما پیدا کنم
مقالات
supplemental medicare plans
جمعه 3 آذر 1396 04:46 ب.ظ
ما وبلاگ خود را کاملا دوست داریم و تقریبا همه چیز را پیدا می کنیم
از پست شما فقط چیزی است که من دنبالش هستم
آیا نویسندگان مهمان را برای نوشتن مطالب شخصی خود پیشنهاد می دهید؟

من به خاطر نوشتن یک پست یا تعمق در بسیاری از موضوعاتی که نوشتهایم، اهمیتی ندارم
در رابطه با اینجا باز هم، وبلاگ بسیار جذاب!
Umanizzare presídios
دوشنبه 22 آبان 1396 06:00 ق.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I've
truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I'll be subscribing to your feed
and I hope you write again very soon!
home security camera systems diy
یکشنبه 21 آبان 1396 12:23 ق.ظ
Planning on focused on anyone you care about?
Lelio Vieira Carneiro Junior
جمعه 19 آبان 1396 10:53 ق.ظ
It is the best time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I've read this post and if I could I wish to suggest
you some interesting things or tips. Maybe you could write next articles
referring to this article. I want to read more things about it!
stds testing
شنبه 13 آبان 1396 05:45 ب.ظ
مسائل عالی در اینجا. من خیلی خوشحال هستم از اینکه همکار در مقاله شما هستم.
خیلی ممنونم و منتظر ماندن هستم
شما. لطفا ایمیل من را رها کن
How do you get Achilles tendonitis?
شنبه 1 مهر 1396 05:20 ب.ظ
That is very interesting, You are an overly professional blogger.
I've joined your rss feed and look forward to in the hunt
for more of your wonderful post. Additionally, I have shared your site in my social networks
How much does it cost for leg lengthening?
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:08 ق.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
I'm trying to figure out if its a problem on my end or
if it's the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.
Do you get taller when you stretch?
جمعه 13 مرداد 1396 07:02 ب.ظ
bookmarked!!, I love your blog!
penniesirmon.jimdo.com
جمعه 13 مرداد 1396 03:22 ب.ظ
It's perfect time to make a few plans for the long run and it's time to be happy.
I have learn this post and if I may just I want to recommend you some attention-grabbing issues or tips.
Perhaps you can write subsequent articles referring to this article.
I wish to read even more issues about it!
Donte
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:40 ب.ظ
Hello my friend! I want to say that this post is
awesome, great written and include approximately all significant infos.
I'd like to see more posts like this .
Foot Problems
یکشنبه 8 مرداد 1396 01:31 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if
you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my
newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything.
I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
Foot Issues
شنبه 7 مرداد 1396 11:47 ب.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this board and I find It truly
useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like
you aided me.
Foot Complaints
شنبه 7 مرداد 1396 11:12 ب.ظ
Hi there! Quick question that's totally off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from
my iphone4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able
to resolve this issue. If you have any recommendations, please
share. Thank you!
Foot Issues
شنبه 7 مرداد 1396 10:13 ب.ظ
Hello my family member! I want to say that this post is awesome, nice written and come with approximately all important infos.
I would like to look more posts like this .
Why is my Achilles tendon burning?
شنبه 7 مرداد 1396 07:32 ب.ظ
Hey very cool web site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the
feeds also? I am happy to seek out numerous
helpful information right here in the post, we want develop extra
strategies on this regard, thank you for sharing. .
. . . .
Can you get an operation to make you taller?
سه شنبه 3 مرداد 1396 10:17 ب.ظ
Very energetic post, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?
Amanda
جمعه 16 تیر 1396 07:22 ب.ظ
Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your next write ups thank you once
again.
std clinics near me
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:56 ق.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین ابتدا آیا
واقعا حل و فصل کاملا با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف
شما در واقع قادر به من مؤمن اما فقط برای بسیار در حالی که کوتاه.
من با این حال مشکل خود را با جهش در مفروضات
و شما ممکن است را سادگی به کمک پر کسانی
که معافیت. اگر شما که می توانید انجام من را قطعا بود تحت تاثیر قرار داد.
Chante
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:27 ب.ظ
Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be
on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly
get irked while people consider worries that they just do not know about.
You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a
signal. Will probably be back to get more. Thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox