تبلیغات
اخبار و اتفاقات مهم روز دنیا - عجایب هفتگانه جدید:شهر گمشده ماچوپیچو !!!
 

عجایب هفتگانه جدید:شهر گمشده ماچوپیچو !!!

نوشته شده توسط :mahdi as
جمعه 10 اردیبهشت 1389-03:51 ب.ظ

ماچوپیچو شهری عجیب در اینکاها !!!


ماچوپیچو یکی از شهرهای اینکاست. پادشاه اینکاها به عمد این مکان را برای زندگی خود انتخاب کرد که از حملات دیگر پادشاهان در امان باشد.

او می دانست که این مکان به لحاظ جغرافیایی از موقعیت بسیار خوبی برخوردار است و نسل های آینده از آن صحبت خواهند کرد. قسمتی از شهر ماچوپیچو روی سنگ های کوه آتشفشانی ساخته شده است. امروزه بحث های زیادی درباره اینکه ماچوپیچو سابقا یک عبادتگاه بوده است، وجود دارد. ماچوپیچو با شهرهای دیگر بسیار متفاوت است. تعداد بسیار معابد، غارها، صخره ها و کوه ها از خصوصیات متمایز این شهر به حساب می آید.

ماچوپیچو هم یکی از مناطقی است که سال هاست تعجب باستان شناسان را برانگیخته است. این منطقه از نظر باستان شناسان به خاطر موقعیت کشاورزی اش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و شاید شبیه آن روی کره زمین پیدا نشود.

ماچوپیچو از نظر لغوی به معنای «نقطه اوج» است. شاید علت برگزیدن این نام برایش به این خاطر است که روی رشته کوه هایی به ارتفاع ۳۵۰/۲ متر واقع شده است.

ماچوپیچو در ایالت آرابامبا در منطقه کاسکو قرار دارد. باستان شناسان می گویند تمام بناهای این منطقه بخصوص ساختمان های سنگی اش به طرز بسیار عجیب و غریب و زیبایی ساخته شده اند.

منطقه ای که ماچوپیچو در آن واقع شده است از لحاظ جغرافیایی بسیار حائز اهمیت است. می گویند که در زمان های گذشته آمازونی ها و ساکنان رشته کوه آند در این منطقه گرد هم می آمدند. در مورد ناحیه ماچوپیچو و شکل گیری آن فرضیات بسیاری وجود دارد. برخی معتقدند که این منطقه صومعه ای بیش نبوده است. توریست هایی که از این منطقه دیدن کرده اند، می گویند شاید ماچوپیچو معمای کشف نشده باقی بماند چون آنچه که اکنون باستان شناسان از شکل گیری آن می گویند تنها بر پایه حدس و گمان است. زیبایی دیوارهای سنگی ماچوپیچو به معمای این منطقه اضافه کرده است.

حدود ۱۴۰ ساختمان سنگی در آنجا قرار دارد که برخی از آنها سقف دارند و سقف برخی از آنها فرو ریخته است. سنگ های به وجود آورنده این ساختمان ها به طرز بسیار زیبایی روی هم چیده شده اند، درست مثل اینکه معماری آنها را تراشیده و روی هم چیده است. اما حقیقت آن است که این ساختمان های سنگی به خودی خود به وجود آمده اند. باستان شناسان می گویند پرنده ای به نام «کاک آکوئلا» سنگ های ساختمان های ماچوپیچو را صیقل داده است.

به اعتقاد برخی دیگر از باستان شناسان هم خدایان آن زمان زبان این پرنده را بریده اند، پس او نمی توانسته در شکل گیری سنگ های این ساختمان ها نقشی داشته باشد. باور عجیب دیگری هم که وجود دارد این است که به علت تنوع بسیارگیاهان در این منطقه یکی از آن گیاهان جادویی که نمونه اش در هیچ کجای دنیا وجود ندارد سنگ های این ناحیه را در خود حل کرده و دوباره با هم ترکیب کرده است و به این شکل درآورده است. اما در ماورای تمام این زیبایی ها این حقیقت وجود دارد که شاید دوباره روزی ماچوپیچو ناپدید شود.

باستان شناسان هر سال به تمام توریست هایی که از این منطقه دیدن می کنند هشدار می دهند که بسیار مراقب خود باشند. بسیاری از مسوولان محیط زیست و باستان شناسان دانشگاه کاسکو از اینکه توریست های بسیاری به آنجا می روند ابراز نگرانی کردند. آنها می گویند قدم زدن انسان ها در این منطقه موجب ایجاد حرکاتی در سنگ های زیرزمینی آن می شود که ممکن است به دوباره متلاشی شدن آن کمک کند.

در سال ۲۰۰۰ تقریبا صد هزار بازدیدکننده از این ناحیه ۳۲ هزار هکتاری دیدن کرده اند. ماچوپیچو در ۱۱۲ کیلومتری راه آهن کاسکو واقع شده است. این ایستگاه قطار در ارتفاع دو هزار متری روی کوه قرار گرفته است. مسافرانی که از این ایستگاه قطار عبور می کنند بالای کوه برای مدتی می ایستند و نمای بسیار زیبای توریست ها را که در حال رفتن به ماچوپیچو هستند، تماشا می کنند.

در ماچوپیچو تنها دو فصل وجود دارد. بین ماه های سپتامبر و آوریل هوا بارانی است و بین ماه می تا آگوست هم هوا خشک است. فصول بارانی و گرم ماچوپیچو به راحتی قابل تشخیص است و به همین علت توریست ها به راحتی می دانند که در این فصول با چه لباسی باید به آنجا بروند. پروفسور آمریکایی به نام هیرام بینگهم مدت ها بود که دنبال شهر گمشده ای به نام ویلکا بامبا می گشت. این شهر آخرین مکان گم شده اینکا بود.

روز ۲۳ جولای سال ۱۹۱۱ هیرام و تیم تحقیقاتی اش دوباره کوه های آند را برای یافتن ویکا با مبا زیرو رو کردند. او سند قدیمی از یک اسپانیایی که هنگام جنگ از اسپانیا فرار کرده بود و به کاسکو آمده بود در دست داشت. مرد اسپانیایی در این سند از شهر گمشده ای صحبت کرده بود. آنها بر سر یافتن این مکان با یکدیگر شرط بندی کردند. برخی از اعضای تیم او در هتل ماندند و برخی دیگر به همراه هیرام عازم شدند.

آن روز هوا بارانی بود و ابرهای خاکستری رنگ سرتاسر آسمان را پوشانیده بودند. پروفسور هیرام به همراه دوستانش مجبور بود که از پل چوبی که از رودخانه وحشی ویکانتوآ می گذشت، عبور کنند. در وسط راه او با یک پسر ۱۰ ساله آشنا شد که راهنمای کوه بود. آنها از کوه بالا رفتند. پروفسور ناگهان خود را در پشت دیوارهای ماچوپیچو دید. او برای اولین بار از این منطقه عکس گرفت. سال ها بعد در کتابش به نام «کشف ماچوپیچو» نوشت؛ من ناگهان در مقابل دیوارهای خانه ای سنگی قرار گرفتم. این ساختمان از لحاظ معماری بسیار زیبا بود.

یکی از زیباترین ساختمان های اینکا، دیوارهای ساختمان به سختی دیده می شد چون خزه ها و شاخه درختان آنها را پوشانیده بودند. اما از لابه لای خزه هایی که از دیوار بالا رفته بود دیوارهایی که از سنگ گرانیت درست شده بود قابل دیدن بود. من در آنجا معابد بسیار، خانه های اشرافی و... را کشف کردم. درست مثل یک رویا بود، انگار داشتم خواب می دیدم.

هیرام بارها پس از کشف ماچوپیچو به همراه باستان شناسان و افراد دیگری به آنجا رفت. می توان گفت بسیاری از عکس هایی که امروزه از این منطقه گرفته شده است متعلق به اوست. باستان شناسان دهه های پس از آن توانستند عملکرد ساختمان های ماچوپیچو را کشف کنند. برای رفتن به ماچوپیچو سه راه وجود دارد. راه قدیمی که از آن قطار رد می شود و سه ساعت طول می کشد. دومین راه که بیشتر مدنظر توریست ها و ماجراجویان است، از کوه به ماچوپیچو می رسد و چهار روز طول می کشد و راه جدید هم از طریق هلی کوپتر است. حدود ۱۴۰ ساختمان سنگی در این شهر واقع شده است. سقف بعضی از آنها ریخته است چون از چوب و یا برگ درختان ساخته شده است.

سنگ های بزرگ این ساختمان بدون سیمان روی هم چیده شده اند. به اینگونه تکنیک ها در معماری «سنگ خشک» می گویند. هیچ کس هنوز نمی داند که این سنگ ها چگونه تراشیده شده، از هم جدا شده و روی هم چیده شده اند. حتی در د نیای مدرن باستان شناسی امروز بسیار مشکل است که چنین ساختارهایی را بسازیم. برای باستان شناسان جای تعجب است که چگونه این سنگ های عظیم در این مکان جابه جا شده اند.

چون در آن زمان حتی چرخ هم وجود نداشته است که سنگ ها را جابه جا کند. امپراتور هم برای رفت و آمد به اینکا روی بالشتک بزرگی می نشست و خدمتکارانش او را جابه جا می کردند. ماچوپیچو بیشتر از آنکه یک شهر باشد مکان مقدسی است چون بیشتر ساکنان آ ن کشیش ها بوده اند. بیشتر ساختمان های سنگی آن معابد و عبادتگاه ها است. بین تمام این مکان های مقدس زندان هم دیده می شود. در داخل برخی از ساختمان های سنگی ماچوپیچو هم پله هایی تراشیده شده است که علت آن هم هنوز یک معماست.

● معابد ماچوپیچو

بیشتر راهنماهای تور به رغم وجود معابد مختلف توجه توریست ها را تنها به یک معبد به نام «معبد کندر» جلب می کنند که به گفته باستان شناسان از آن برای قربانی کردن و زندان استفاده می شد اما راهنماهای تورها برای اینکه توریست ها را نترسانند، می گویند که این ساختمان معبد بوده است اما حقیقت آن است که تنها زندان ماچوپیچو همین معبد است. بین دو طرف دیوارهای این معبد شکافی شبیه یک قبر وجود دارد که می گویند زندانی ها را در این شکاف شکنجه می کردند، گودالی هم در اطراف آن شکاف وجود دارد که خون بدن قربانی را داخل آن می کشیدند.

معبد کندر در ماچوپیچو سمبل ظلم است. باید متذکر شد که کندر نام یکی از حیوانات ترسناک این شهر بوده است. به جز کندر می گویند که مار و پوما (شیر کوهستان) ماچوپیچو هم از حیوانات خطرناک این ناحیه به شمار می رفتند. این معبد و یا همان زندان از خصوصیات بسیار منحصر به فردی در رشته کوه های آند برخوردار است. حکاکی های ایجاد شده در این بنا به مفهوم آن است که هدف از ساخت آن پرستش و عبادت بوده است.

هر چند ساکنان روستای آند برای حفظ آداب و رسوم اجدادی خود هر ساله در این مکان جشنی به نام «جشن خون» بر پا می کنند. برخی از باستان شناسان معتقدند این مکان بسیار مقدس بود ولی برخی بر این باورند که به علت نگهداری حیواناتی مثل شیر و مار اینجا قطعا زندان بود و آنهایی که محکوم به مرگ بودند با این حیوانات وحشی کشته می شدند و یا پرندگان شکاری آنها را می خوردند.

به جز این شواهد باستان شناسان می گویند فرورفتگی که روی در سمت چپ این بنا وجود دارد حاکی از آن است که دست قربانیان را آنجا می بستند و آنها را شکنجه می کردند، آنها حتی می گویند فرورفتگی های پشت این ساختمان هم حتما برای یک مجازات دیگر مورد استفاده قرار می گرفت.

یکی دیگر از معابد بسیار زیبای ماچوپیچو معبد سه پنجره است. این ساختمان سه پنجره دارد و ۱۱ متر طول و هشت متر پهنا دارد. این ساختمان سقف ندارد و نشانه ای بر اینکه زمانی هم سقف داشته است در آن دیده نمی شود. معبد سه پنجره تنها سه دیوار دارد و از سنگ های مستطیل شکل ساخته شده است. اما ساختمان آن نیمه تمام است. باستان شناسان می گویند بعضی از بناهای این منطقه نیمه تمام باقی مانده اند چون ساکنان آن با عجله مجبور به ترک آن شده اند. هیچ کس نمی داند که ساکنان این شهر کجا غیب شده اند.

در داخل پنجره های این ساختمان طناب هایی کشیده شده است که نمی گذارد توریست ها از پنجره ها به بیرون آویزان شوند. البته این حصارها در تمام قسمت های ماچوپیچو دیده می شود.

معبد خورشید از معروف ترین معبدهای ماچوپیچو است. ساختمان آن دایره ای شکل است و در پایین تپه قرار دارد. اینطور که باستان شناسان می گویند این معبد اقامتگاه مردم ثروتمند بوده است. در این معبد شما آبشاری را خواهید دید که از میان سنگ های آن به بیرون آمده است. اخیرا باستان شناسان در مورد اهمیت این ساختمان بحث های بسیاری با هم می کنند، آنها معتقدند از این مکان برای اهداف ستاره شناسی استفاده می شد. هدف از ساخته شدن این ساختمان کاملا مشخص نیست و این به آن معناست که ما هنوز نمی دانیم چه وقایعی در آن رخ می داد و یا خدایان در آنجا چه می پرستیدند.

دروازه اصلی شهر هم یکی دیگر از مکان های دیدنی ماچوپیچو است. اگر از پله ای این ناحیه به سمت جنوب غربی بروید به ناحیه «گروه بالایی» می رسید . بعضی از تاریخ دانان این بخش را «دروازه ای به شهر اصلی» می نامند. در ناحیه پشت این دروازه دنیای دیگری از ماچوپیچو در مقابل چشم شما قرار می گیرد. این قسمت از ماچوپیچو تنها جایی است که تقریبا خصوصیات شبیه به شهر را دارد.

ساختمان های این ناحیه به شکلی است که باستان شناسان می گویند مردم عادی از آن استفاده می کردند. در میان این ساختمان ها مغازه هایی هم به چشم می خورد. این دروازه تنها راه ورودی از سمت جنوب غربی به ماچوپیچو است. به گفته باستان شناسان دروازه اصلی نگهبانانی داشته است که تنها به اهالی خود ماچوپیچو اجازه ورود و یا خروج می دادند.

از دیگر مکان های دیدنی ماچوپیچو تک سنگ روحانی به شکل گربه است. این بنا در گوشه ای مربع شکل ساخته شده این بنا و دارای دو اتاق مجاور هم است، سه متر ارتفاع دارد که کل این ساختمان روی یک پایه ۳۰ سانتی متری قرار گرفته است.

به گفته باستان شناسان ساختن آن حتما اهداف مذهبی در پی داشته است. این بنا در شمال شرقی ماچوپیچو واقع شده است. بنای تک سنگ روحانی بسیار کوچک است و سنگ های آن بسیار صاف و صیقلی هستند. اما بر اثر مرور زمان و باران هایی که در این ناحیه باریده اند پلیش و شکل اصلی این بنا از بین رفته است.

برخی معتقدند کوه های اینکا بسیار مقدس هستند و از انسان هایی که در آنجا زندگی می کنند حفاظت می کنند به همین خاطر برخی از اهالی این ناحیه جشن های محلی برای پرستش این کوه ها برگزار می کنند. برخی می گویند که این بنای روحانی هم سمبولی از همین رشته کوه هاست چون روی سنگ های آن مطالب بسیار زیادی راجع به شیر کوهستان و دیگر رشته کوه های ماچوپیچو نوشته شده است.

از دیگر مکان جالب توجه ماچوپیچو گورستان آن است. ساکنان این منطقه پس از فوت شدن در این گورستان به خاک سپرده می شدند. این گورستان شامل دو بخش بالایی و پایینی است که همین موضوع نشان دهنده آن است که دو گروه اجتماعی مختلف در این منطقه ساکن بوده اند. شاید اشراف زاده ها و رعیت ها از دو طبقه اجتماعی هستند که در ماچوپیچو زندگی می کردند. مثل دیگر معابد ماچوپیچو در این گورستان هم فرورفتگی هایی وجود دارد. باستان شناسان معتقدند ماچوپیچویی ها مردگان را هم می پرستیدند.
       
   
نظرات() 


brazilian steakhouse near me
چهارشنبه 26 دی 1397 01:05 ق.ظ
I was very happy to discover this great site. I need to to thank
you for your time just for this fantastic read!! I definitely enjoyed
every bit of it and I have you book marked to see
new stuff in your site.
brazilian steakhouse nj
دوشنبه 17 دی 1397 11:02 ق.ظ
Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your web site is
excellent, as well as the content!
Almeda
چهارشنبه 12 دی 1397 06:47 ب.ظ
I get pleasure from, cause I found just what I used to be having a look for.
You've ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great
day. Bye
Nidia
یکشنبه 2 دی 1397 10:39 ق.ظ
I'm not sure why but this weblog is loading incredibly slow for me.
Is anyone else having this issue or is it a
problem on my end? I'll check back later and see if the problem still exists.
Geoffrey
دوشنبه 26 آذر 1397 02:18 ب.ظ
Highly descriptive post, I liked that a lot. Will there be a part 2?
buy cheap cialis in canada
جمعه 16 آذر 1397 01:00 ب.ظ

You stated this fantastically.
fast cialis online cialis australian price cialis tablets cialis dosage cialis usa cost viagra vs cialis vs levitra cialis kaufen bankberweisung precios cialis peru cialis generique buy cialis uk no prescription
https://www.shortk.com/hi94737
جمعه 16 آذر 1397 04:51 ق.ظ
I visit each day a few websites and sites to read articles or reviews, but this blog
gives quality based content.
Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:49 ب.ظ

You suggested this terrifically!
wow look it cialis mexico cialis lilly tadalafi generic cialis in vietnam brand cialis generic cialis generico postepay click now buy cialis brand ou trouver cialis sur le net cialis for sale in europa how does cialis work what is cialis
buy cialis without a doctor's prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:08 ب.ظ

Amazing all kinds of valuable facts.
interactions for cialis cialis 30 day sample cialis canadian drugs cialis generico milano 5 mg cialis coupon printable achat cialis en europe prices for cialis 50mg compare prices cialis uk 40 mg cialis what if i take cialis prezzo in linea basso
Cialis 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:12 ق.ظ

Thank you! Excellent information!
preis cialis 20mg schweiz effetti del cialis generic low dose cialis cialis super acti cialis diario compra precios de cialis generico click now cialis from canada cialis rckenschmerzen cialis usa cost cialis generisches kanada
buy cialis no rx
سه شنبه 13 آذر 1397 07:44 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it!
cialis great britain 200 cialis coupon cialis 10 doctissimo cialis 30 day trial coupon generic cialis 20mg uk cialis daily reviews miglior cialis generico generico cialis mexico preis cialis 20mg schweiz buying cialis in colombia
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 08:45 ق.ظ

Good material. Thank you!
cialis mit grapefruitsaft cialis baratos compran uk cialis generic cialis et insomni callus buy cialis cheap 10 mg try it no rx cialis buy brand cialis cheap cialis kamagra levitra what is cialis
Cialis 20 mg
دوشنبه 12 آذر 1397 08:52 ب.ظ

Thank you. I appreciate this!
generic cialis levitra cialis 05 cialis pills cialis authentique suisse cialis kamagra levitra enter site very cheap cialis cialis lilly tadalafi american pharmacy cialis tadalafil 5mg interactions for cialis
buy cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 08:21 ق.ظ

Thanks a lot, Helpful information!
comprar cialis 10 espa241a tadalafilo effetti del cialis side effects of cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis dosage recommendations cialis 20 mg effectiveness tadalafil 5mg buy cialis online wow cialis 20
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 08:23 ب.ظ

Point clearly applied!.
cialis billig safe site to buy cialis online cialis online nederland click here cialis daily uk click now buy cialis brand acheter cialis meilleur pri cialis super kamagra how much does a cialis cost cialis 5 mg effetti collateral generico cialis mexico
Cialis 20 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 07:47 ق.ظ

Regards, I value this!
online prescriptions cialis prices on cialis 10 mg are there generic cialis cialis uk we use it 50 mg cialis dose cialis diario compra tadalafil 5mg india cialis 100mg cost generic cialis we recommend cialis best buy
buy cialis uk
شنبه 10 آذر 1397 08:35 ب.ظ

You actually reported that exceptionally well!
cialis pills cialis super acti how to buy cialis online usa where do you buy cialis we like it cialis price cialis generic availability prezzo cialis a buon mercato cialis for sale tadalafil tablets cialis daily
Cialis prices
شنبه 10 آذر 1397 07:28 ق.ظ

With thanks! A good amount of postings.

pastillas cialis y alcoho viagra vs cialis vs levitra cialis purchasing cialis patent expiration try it no rx cialis cialis 5 effetti collaterali when will generic cialis be available cialis price in bangalore cialis 5mg billiger cialis generisches kanada
buy cialis us pharmacy
جمعه 9 آذر 1397 08:09 ب.ظ

Fantastic content, Cheers.
cialis from canada cialis for sale south africa how to purchase cialis on line cialis taglich cialis generico in farmacia cialis 05 cialis dosage recommendations fast cialis online cialis 10mg prix pharmaci cialis 5mg billiger
Cialis generic
جمعه 9 آذر 1397 08:18 ق.ظ

You actually suggested it exceptionally well!
cialis kaufen bankberweisung cialis generico lilly cilas buy cialis online legal generic cialis 20mg tablets generic cialis pro tadalafilo cialis cipla best buy overnight cialis tadalafil we recommend cialis best buy
buy generic cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:12 ب.ظ

Seriously lots of good data!
cialis 05 cialis canada on line price cialis best wow cialis 20 cialis flussig cialis for daily use canadian drugs generic cialis best generic drugs cialis cialis lowest price cuanto cuesta cialis yaho
Buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:37 ق.ظ

Appreciate it, A good amount of information!

cialis pills boards dose size of cialis generic cialis review uk cialis prezzo al pubblico when will generic cialis be available legalidad de comprar cialis how to purchase cialis on line pastillas cialis y alcoho compare prices cialis uk cialis dosage recommendations
Cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:50 ب.ظ

Valuable write ups. Thanks!
prix de cialis enter site 20 mg cialis cost cialis italia gratis cialis 200 dollar savings card cialis uk next day cialis australia org click here to buy cialis prix de cialis buying brand cialis online chinese cialis 50 mg
Cialis pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:03 ق.ظ

Cheers! A good amount of info.

cialis 20mg online cialis cialis vs viagra side effects of cialis buy generic cialis cialis purchasing generic cialis 20mg tablets cialis e hiv callus cost of cialis per pill
acting schools in los angeles financial aid
چهارشنبه 25 مهر 1397 04:37 ب.ظ
I studied in a few schools for appearing.
drama schools in los angeles
سه شنبه 24 مهر 1397 05:40 ب.ظ
Nice actors continue the educational course of.
Online cialis
چهارشنبه 11 مهر 1397 12:02 ب.ظ

Cheers! I value it.
cialis uk next day price cialis per pill cialis lowest price cialis super kamagra cialis soft tabs for sale only now cialis for sale in us cialis without a doctor's prescription viagra or cialis cialis generico we recommend cialis info
cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 09:53 ق.ظ

Great stuff. Many thanks.
india cialis 100mg cost cialis professional yohimbe try it no rx cialis side effects of cialis cialis 05 cialis generisches kanada female cialis no prescription trusted tabled cialis softabs cialis cipla best buy cialis tablets australia
prescription drugs without prior prescription
یکشنبه 1 مهر 1397 09:44 ق.ظ

Thanks a lot, A lot of content.

canadian pharmacycanadian pharmacy online canadian pharmacies Canadian Pharmacy USA most reliable canadian pharmacies canadian pharmacy viagra brand northwest pharmacies online trust pharmacy of canada canada medication list canadian pharmacies shipping to usa canadian government approved pharmacies
http://buycialisky.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:32 ق.ظ

Beneficial data. Cheers!
generic cialis levitra how to buy cialis online usa cialis generika cialis italia gratis cialis side effects dangers link for you cialis price costo in farmacia cialis cialis ahumada generic cialis pro venta de cialis canada
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox